UČILNA ZIDANA ali naša šola

Osnovna šola Dušana Flisa se prestavi…

Hočani se pomena izobrazbe zavedamo že stoletja, saj je bila po do sedaj najdenih dokumentih enorazredna osnovna šola ustanovljena že daljnega leta 1641. Ta je postopoma rasla v dvorazedno, trirazredno, vse do leta 1930, ko je delovala kot petrazredna šola. V času Kraljevine Jugoslavije se je obogatila še za en oddelek, tako da je vse do začetka II. svetovne vojne delovala kot šestrazrednica. Po njej pa je kot sedemrazrednica sprejemala učence iz Hoč, Bohove, Reke, Pohorja, Rogoze, Razvanja in vasi Skoke. Kot osnovna šola in nižja gimnazija je delovala v šolskem letu 1950/51, šest let pozneje pa je postala osemletna osnovna šola. V letu 2002/03 pa je po novem šolskem zakoniku postala devetletka. V vseh teh letih je zamenjala veliko stavb, na koncu 19. stoletja je pouk potekal v stavbi današnje Pošte. Leta 1960 so začeli z gradnjo stavbe, ki so ji dodelili vlogo šole, ta je bila že leto kasneje predana svojemu namenu, kateremu mu zvesto služi še danes. Zraven matične šole pa lahko učenci od 1. do 4. razreda obiskujejo tudi podružnico v Reki. Šolo so poimenovali po prosvetnem delavcu in borcu za svobodo Dušanu Flisu, ki je med II. svetovno vojno v veliki nemški ofenzivi na Dolenjskem tudi padel. Menjali smo že tudi kar nekaj ravnateljev; od leta 1957 jo je vodil g. Ivan Šuman, leta 1976 je bil imenovan g. Jakob Fridl, leta 2006 ga je zamenjal g. Bojan Struger in od leta 2014 ji ravnateljuje g. Alojz Velički. Sedaj šolo obiskuje več kot 500 učencev, ki so razdeljeni v 23 razredov na centralni šoli ter 4 na podružnični šoli.

Lucija Golob, 8. B